Kondilomi, HPV virus i vakcine: Sve što treba da znate

Vanilica Blog 2024-08-11

Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu i vakcinama – simptomi, dijagnoza, lečenje i prevencija. Saveti za one koji se suočavaju sa ovim problemom.

Kondilomi, HPV virus i vakcine: Sve što treba da znate

Kondilomi, papilomi, polne bradavice – sve su to nazivi za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ovi izraslati na koži predstavljaju veliki psihološki i fizički problem zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa iz organizma, kao i mogućnosti da pređu u kancer. Uzrok nastanka je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona.

Šta su kondilomi i kako nastaju?

HPV virus izaziva pojavu kondiloma prianjajući za ćelije kože i sluzokože genitalnog područja – vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa, a oko 30 njih izaziva polne kondilome. Najčešći uzročnici su HPV tipovi 6 i 11, koji izazivaju vidljive bradavice, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do raka grlića materice.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave simptoma) može trajati od mesec dana do godinu dana. HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože, kao i vertikalno sa majke na dete tokom porođaja.

Klinička slika i dijagnoza

Kod žena se kondilomi najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa površinom nalik na karfiol. Kod muškaraca se javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa, otvoru uretre, a kod homoseksualaca i u analnom području.

Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a u slučaju sumnje na malignu transformaciju, vrše se dodatna histološka i imunološka ispitivanja.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće se koriste sledeće metode:

  • Krioterapija - zamrzavanje tečnim azotom, ponavlja se na 3-4 dana dok promene ne nestanu
  • Laser - posebno efikasan za unutrašnje kondilome u vagini i rektumu
  • Medikamentozno lečenje - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina, 5-fluoracil krema
  • Elektrohirurgija - isecanje električnom petljom

Važno je napomenuti da navedene metode leče samo vidljive manifestacije virusa, ali ne uklanjaju sam virus iz organizma. Zbog toga su česti recidivi, a neophodna je strpljivost i doslednost u terapiji.

HPV vakcine – prevencija raka grlića materice

U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV virusa - Cervarix i Gardasil. Ove vakcine deluju na kancerogene tipove HPV virusa i time smanjuju rizik od nastanka raka grlića materice. Preporučuje se devojkama i ženama od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života.

Vakcina se daje u tri doze - druga doza dva meseca nakon prve, a treća šest meseci nakon prve. Cena po dozi iznosi oko 150 evra, a za sada nije obuhvaćena zdravstvenim osiguranjem.

Šta raditi ako sumnjate da imate kondilome?

  1. Posetite ginekologa ili dermatologa za dijagnozu
  2. Ukoliko postoji sumnja na kondilome, potrebno je uzeti uzorak za histološku analizu
  3. Ukoliko se dijagnoza potvrdi, lekar će predložiti odgovarajuću terapiju
  4. Tokom lečenja izbegavati seksualne odnose kako ne biste zarazili partnera
  5. Nakon lečenja, redovno se kontrolišite kod lekara

Kondilomi predstavljaju ozbiljan medicinski i psihološki problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Najvažnije je ne paničariti i konsultovati stručno lice pre donošenja bilo kakvih zaključaka o svom stanju.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.